kpn
08 بهمن 1401 - 16:27

فاسد و متقلب؛ وقتی تاریخ مصرف «غنی» تمام می‌شود

مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، در کتابی که تازه منتشر کرده به مسائل افغانستان از جمله رهبران پیشین این کشور از جمله اشرف غنی و توافق‌نامه صلح دوحه پرداخته است.

دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم؛ مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، در کتابی که تازه منتشر کرده به مسائل افغانستان از جمله رهبران پیشین این کشور از جمله اشرف غنی و توافق‌نامه صلح دوحه پرداخته است.

اما آنچه در کتاب پمپئو در مورد اشرف غنی مورد توجه است، اینکه وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، شریک سابق این کشور یعنی اشرف غنی را «بدترین رهبر» و «متقلب» خوانده است.

پمپئو در این کتاب که آن را با عنوان «هرگز کوتاه نیا» منتشر کرده است، همچنین غنی را متهم کرده است که به خاطر اهداف خود، جان سربازان آمریکایی را به خطر انداخته است.

پمپئو با به کار بردن این جمله «غنی متقلب تمام‌عیار بود که برای رسیدن به قدرت جان سربازان آمریکا را هدر داد»، در توصیف شخصیت اشرف غنی به راحتی و به شدت چهره رئیس جمهور پیشین افغانستان را تخریب کرده است، حال اینکه «غنی» یک دانش‌آموخته غرب، یک کارمند ساختار آن‌ها و مجری برنامه‌های مختلف آنان در افغانستان بود.

تصویر قرار گرفتن «اشرف غنی» در میان سربازان آمریکایی پایگاه هوایی «بگرام» که با اشاره دست «دونالد ترامپ» به آن سو هدایت شده است، شاید هرگز از ذهن شهروندان افغان خارج نشود و جریحه‌دار شدن غرور ملی خود را توسط رئیس جمهور یک کشور اشغالگر که در سرزمین آنان، فرد اول کشورشان را به میان سربازان تروریست خود هدایت کرده است، هیچ‌گاه نبخشند.

حقیقت تلخ در این میان، البته همان بود که تصاویر تلویزیونی آن را ضبط کردند و «غنی» را در ردیف دیگر سربازان آمریکایی نمایش دادند.

نکته جالب در نوشته «پمپئو» اشاره به تقلب «غنی» در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است؛ حال اینکه خود در همان مقطع به شدت از تقلب غنی پشتیبانی کرده بودند.

ماجرای این حمایت آشکار به این شکل بود که اشرف غنی و عبدالله عبدالله هر دو در انتخابات ریاست جمهوری 2019 میلادی در افغانستان مدعی پیروزی و برگزاری مراسم تحلیف بودند.

پس از آنکه طرفین مدعی پیروزی در انتخابات شدند، از آنجایی که آمریکا طرف غنی بود، خلیلزاد از منزل حامد کرزی رئیس‌جمهور پیشین افغانستان طی تماس تلفنی با عبدالله، تأکید کرده بود در صورت برگزاری مراسم تحلیف، آمریکا مجبور می‌شود از نیروهای ویژه خود استفاده کند. رسانه‌ها به نقل از این منابع افزودند پس از این تماس تلفنی، خلیل‌زاد به دفتر عبدالله رفت و همین پیام را شخصاً به او ‌رساند.

پمپئو و دیگر مقامات آمریکایی که امروز بدون هیچ شرمی از تقلب «غنی» در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و به گروگان‌گرفتن آن، سخن می‌گویند به تمامه آنچه را در جریان انتخابات افغانستان روی داده است، به گردن افغان‌ها و شخص غنی می‌اندازند، در حالی که خود بهتر از هر کسی می‌دانند که «غنی» فقط یک بازیگر محض و البته بدون اختیار بوده است که پشتیبانی تمام و کمال آنان را به همراه داشته و به مدد حمایت‌های آنان، رفتار می‌کرده است.

امروز اما تاریخ مصرف غنی تمام شده است و او فردی «متقلب» و «فاسد» شمرده می‌شود، آن هم از سوی کارفرمایان پیشین خود که در سالیان قبل از وی حمایت می‌کردند و او را به جامعه افغانستان تحمیل کرده بودند.

انتهای پیام/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1002954